Czy w omawianym przypadku obowiązek ochrony złóż oraz ich racjonalnego i kompleksowego wykorzystania obliguje gminę do uwzględnienia możliwości eksploatacji kopalin w mpzp bądź studium?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 25 lutego 2020 r.

PYTANIE

Na terenie nieobjętym planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego, a objętym studium uwarunkowań, właściciel terenu udokumentował złoże piasku ze żwirem, a następnie wystąpił o koncesję. Organ koncesyjny odmówił udzielenia koncesji z uwagi na niezgodność z dokumentami planistycznymi. Studium nie przewiduje działalności wydobywczej, a określa funkcję usług nieuciążliwych. Złoże zostało udokumentowane 1 rok temu. Gmina jest na etapie kończenia uchwalania planu.

Czy w sytuacji, gdy gmina opracuje plan zagospodarowania nie przewidując eksploatacji złoża, można będzie tereny wykorzystać pod zabudowę mieszkaniową pomimo istniejącej ochrony złóż?

Czy w omawianym przypadku obowiązek ochrony złóż oraz ich racjonalnego i kompleksowego wykorzystania wynikający z art. 95 ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2019 r. poz. 868) - dalej pr.geol., oraz art. 75 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś., obliguje gminę do uwzględnienia możliwości eksploatacji kopalin w planie bądź studium?

Czy w sytuacji, gdyby gmina nie uwzględniła możliwości eksploatacji uznając np. iż ważniejszą kwestią jest zapewnianie ochrony walorów krajobrazowych środowiska, warunków klimatycznych itp., za racjonalne należałoby uznać roszczenie o korzyści utracone z uwagi na niemożność eksploatacji złoża?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX