Czy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 można wydać tylko decyzję w całości uwzględniającą żądanie strony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Art. 15zzs ust. 1 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (….) mówi, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów procesowych i sądowych w postępowaniach nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres i w związku z powyższym:

1) Czy wszczęte z urzędu postępowanie przed dniem wejścia w życie ww. ustawy dotyczące wydania decyzji o nienależnie pobranym zasiłku rodzinnym (działając na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych) ulega zawieszeniu, czy można dokończyć wszczęte postępowanie kończące się wydaniem owej decyzji o nienależnie pobranym zasiłku rodzinnym?

Jeśli nie, to co z owymi odsetkami, które są naliczane do czasu spłaty należności?

A co z ustaleniem prawomocności decyzji żądającej zwrotu, jeśli takowa została wydana przed dniem ogłoszenia ww. ustawy, a termin uprawomocnienia decyzji zawiera się już w okresie istnienia ww. ustawy?

2) Czy można wszcząć postępowanie dotyczące uchylenia decyzji przyznającej prawo do zasiłku rodzinnego (działając na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych), jeśli przyznane świadczenia od np. kwietnia 2020 r. nie przysługują, ponieważ z dostarczonego przez stronę zaświadczenia o dochodach wynika, że kryterium dochodowe zostało przekroczone i strona nie spełnia warunków do dalszego otrzymywania zasiłku rodzinnego?

3) Czy można wszcząć postępowanie dotyczące uchylenia decyzji (Wójta) przyznającej świadczenia rodzinne za okres, w którym osoba podlega ustawodawstwu w zakresie świadczeń rodzinnych w innym państwie, w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (art. 23a ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX