Czy w okolicznościach przedstawionych w pytaniu wyłączenie przez organ podatkowy pełnomocnika z pozostałych postępowań jest uzasadnione?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 21 września 2020 r.

PYTANIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadzi 9 postępowań podatkowych w zakresie podatku od spadków i darowizn za 2018 r. Podatnik udzielił pełnomocnictwa na jednym druku PPS-1 do podatku od spadków i darowizn za 2018 r. i dokonał opłaty skarbowej w kwocie 17 zł, po czym – poprzez ePUAP - przesłał te dokumenty do Naczelnika. Organ podatkowy wezwał pełnomocnika, a następnie podatnika do wskazania w ciągu 7 dni do jakiej sprawy to pełnomocnictwo zostało złożone i poprosił "o dołączenie do konkretnej sprawy oryginału, bądź uwierzytelnionej kopii (odpisu) pełnomocnictwa (…) wraz z dowodem wpłaty opłaty skarbowej", jednak zarówno w jednym jak i w drugim wezwaniu nie wskazał w jaki sposób i gdzie należy złożyć te dokumenty oraz nie żądał złożenia pełnomocnictw do akt sprawy w myśl przepisów ordynacji podatkowej. Na żądanie organu strona dokonała wpłaty brakującej opłaty skarbowej w wyznaczonym przez organ terminie i dołączyła do konkretnej sprawy kopie (odpisy) pełnomocnictwa, lecz w dokumentacji prowadzonej przez stronę, gdyż organ nie żądał, aby takie dokumenty mu przesłać. Jednocześnie organ podatkowy w wezwaniu zagroził, że "Niezastosowanie się do wezwania spowoduje, iż pełnomocnictwo będzie skuteczne tylko …" do jednej, konkretnie wskazanej przez Naczelnika sprawy.

Zdaniem strony zastosowała się ona do wezwania, gdyż domyślanie się, co organ miał na myśli w wezwaniu nie leży w gestii strony postępowania, ale czy w tych okolicznościach wyłączenie przez organ podatkowy pełnomocnika z pozostałych 8 postępowań jest uzasadnione?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX