Czy w odniesieniu do czynności zawiadomienia o wszczęciu postępowania w przedmiocie ustalenia należności związanych z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu można zastosować fikcję doręczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawroński Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pojazd usuwany jest z drogi na koszt właściciela na podstawie art. 130a p.r.d. Właściciel pojazdu zostaje powiadomiony o skutkach nieodebrania pojazdu w terminie 3 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu przez podmiot, który wydał dyspozycję - zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie usuwania pojazdów, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej. Właściciel pojazdu złożył podpis pod powiadomieniem wraz ze wskazaniem adresu przebywania (do doręczeń). Zgodnie z art. 130a ust. 10 p.r.d. starosta w stosunku do pojazdu usuniętego z drogi, występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu. Sąd orzeka przepadek pojazdu na rzecz powiatu (postanowienie uprawomocnia się). Starosta przed wydaniem decyzji administracyjnej na podstawie art. 130a ust. 10h p.r.d. ma obowiązek zawiadomić właściciela o wszczęciu postępowania administracyjnego. W związku z tym wysyła "Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego" do właściciela na adres wskazany przez niego w "Powiadomieniu o skutkach nieodebrania pojazdu w okresie 3 miesięcy". Niniejsze zawiadomienie mimo dwukrotnego awizowanie nie jest podjęte przez osobę upoważnioną w terminie i zwracane jest do starosty.

Czy wobec ww. zdarzeń, tj. podpisania przez właściciela powiadomienia oraz wskazania w tym powiadomieniu adresu do doręczeń oraz następnie awizowania i nieodebrania pod tym wskazanym adresem "Zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego" - należnym jest zastosowanie fikcji doręczenia zgodnie z art. 44 k.p.a. przy doręczeniu "Zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX