Czy w obecnym stanie prawnym istnieje podstawa do ustanowienia hipoteki przymusowej wynikającej z decyzji przekształceniowej z 2011 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w 2011 r. w oparciu o ustawę z 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości - dalej u.p.p.u.w. z 2005 r. wydał decyzję o przekształceniu nieruchomości znajdującej się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Opłata z tytułu przekształcenia została rozłożona na roczne raty (do 2030 r.). Sąd wieczystoksięgowy, działając na wniosek podmiotu, na rzecz której nastąpiło przekształcenie, ujawnił na podstawie ww. decyzji prawo własności na jego rzecz. Nie wpisał jednak hipotek do działu IV (bo wniosek nie obejmował tego swoim żądaniem). Po tak dokonanym wpisie, wierzyciel czyli ANR - nie złożył odrębnego wniosku o wpis hipotek (wówczas zwykłej i kaucyjnej przymusowej?). Starosta, który wydal decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, po analizie sprawy ustalił, że hipoteki na rzecz Skarbu Państwa (wierzyciel ANR) nie są ustanowione na nieruchomości - w 2022 r. złożył wniosek do sądu o wpis hipoteki przymusowej i przymusowej kaucyjnej na podstawie decyzji z 2011 r. - jednakże sąd oddalił wniosek z uwagi na to, że obecnie nie istnieje instytucja hipoteki zwykłej i kaucyjnej (przepisy zmieniające weszły w życie również w 2011 r.).

Co można zrobić i kto (wierzyciel czy organ wydający decyzję, czyli starosta), aby jednak zabezpieczyć należność Skarbu Państwa z tytułu rozłożenia na raty niezapłaconej opłaty z tytułu przekształcenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX