Czy w obecnie obowiązujących przepisach zainstalowanie dodatkowej anteny sektorowej wymaga pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Chojnicki Radosław
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2019 r.

PYTANIE

Czy w obecnie obowiązujących przepisach zainstalowanie dodatkowej anteny sektorowej wymaga pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia?

Pierwotna konfiguracja stacji bazowej zamontowanej na wieży składała się z jednej anteny sektorowej oraz jednej anteny radiolinii. Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie zainstalował drugą antenę sektorową, na tej samej wysokości co pierwsza. Podjęte czynności pociągnęły za sobą konieczność przekierowania transmisji danych na inna lokalizację. Skutkiem czego, antena radiolinii została obrócona na inny azymut przy niezmienionych pozostałych parametrach. Z dokumentów przesłanych przez inwestora stacji bazowej tj. sprawozdania z pomiarów pół elektromagnetycznych wykonanych w środowisku w otoczeniu instalacji radiokomunikacyjnej wynika, że w otoczeniu instalacji radiokomunikacyjnej, w miejscach dostępnych dla ludności, w których przeprowadzono pomiary nie stwierdzono poziomów pól elektromagnetycznych wyższych od dopuszczalnych, czyli powyżej 7 V/m dla pola elektrycznego. Zmierzone wartości składowej elektrycznej pola w punktach pomiarowych osiągają wartość <0,5 V/m. Inwestor oświadczył, iż wykonał to zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud.

Na podstawie jakich przepisów PINB powinien prowadzić postępowanie administracyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX