Czy w myśl ustawy o świadczeniach rodzinnych ustalając dochód męża wnioskodawczyni należy doliczyć dochód z tytułu bycia wspólnikiem spółki z o.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani złożyła wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.

W toku postępowania na podstawie danych z Empatii MF ustalono, że małżonek wnioskodawczyni za rok podatkowy 2019 uzyskał dochód w wysokości X zł.

Natomiast na podstawie danych z Empatii ZUS ustalono, że Pan za 2019 rok miał odprowadzoną składkę zdrowotną z tytułu zatrudnienia z kodem 011000 (pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu), a także składkę zdrowotną z kodem 054300 (wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz akcjonariusz prostej spółki akcyjnej wnoszący jako wkład świadczenie pracy lub usług), gdzie płatnikiem tej składki jest małżonek wnioskodawczyni.

Na podstawie KRS ustalono, że jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a wspólnikiem spółki jest mąż wnioskodawczyni, który posiada całość udziałów spółki. Ustalono również, że dochód w wysokości X zł dotyczy wyłącznie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (potwierdza to PIT-11). Osoba ta rozliczając swoje dochody za 2019 rok złożyła zeznanie podatkowe na dokumencie PIT-37 wykazując w nim tylko i wyłącznie dochody z tytułu zatrudnienia.

Czy w myśl ustawy o świadczeniach rodzinnych ustalając dochód męża wnioskodawczyni należy doliczyć dochód z tytułu bycia wspólnikiem spółki z o.o.?

Jeżeli tak, to na podstawie jakiego dokumentu, a jeżeli nie, to czy należy od dochodu odjąć składkę zdrowotną z tytułu bycia wspólnikiem spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX