Czy w momencie, kiedy Ukrainka przekroczyła po raz kolejny granicę i nabyła prawo do świadczenia powinniśmy jej przyznać jednorazowe świadczenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jednorazowe świadczenie pieniężne dla uchodźców.

W dniu 22.03.2022 r. Pani X z Ukrainy złożyła wniosek o świadczenie pieniężne w wysokości 300,00 zł wpisując siebie jako wnioskodawcę i troje swoich dzieci. Pani X oświadczyła, że posiada nr PESEL od dnia 2 listopada 2020 r. i nie posiada statutu uchodźcy UKR. Natomiast jej dzieci otrzymując nr PESEL (dnia 01.03.2022 r.) otrzymały status uchodźcy UKR. W dniu 25.02.2022 r. matka i jej troje dzieci przekroczyli granicę terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przedstawioną sytuacją, świadczenie przysługuje tylko na dzieci. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał świadczenie na wymienione dzieci. Następnie w dniu 12 kwietnia 2022 r. ta sama Wnioskodawczyni złożyła kolejny wniosek tylko na siebie, podając we wniosku datę przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej 03.04.2022 r.

W paszporcie znajdujemy pieczątkę potwierdzającą datę przekroczenia granicy. Tym razem Pani X dołączyła do wniosku powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, na którym już widnieje status uchodźcy UKR.

Jak organ powinien podejść do zaistniałej sytuacji?

Czy w momencie, kiedy Ukrainka przekroczyła po raz kolejny granicę i nabyła prawo do świadczenia powinniśmy jej przyznać jednorazowe świadczenie?

Wcześniej nie posiadała wymaganego statusu cudzoziemca.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX