Czy w każdym przypadku ustalania terminu dokonania określonej czynności w oparciu o przepis zawierający sformułowanie „nie krótszy / krótszym niż… dni”, należy wyznaczyć termin po upływie liczby dni wynikającej z danego przepisu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 14 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prawo zamówień publicznych zawiera w przepisach sformułowanie odnoszące się do wyznaczania / ustalania terminu dokonania przez zamawiającego albo wykonawcę określonej czynności, tj. "nie krótszy / krótszym niż... dni". Jako przykład można wskazać: 1) art. 126 ust. 1 – "Zamawiający przed wyborem najkorzystniejszej oferty wzywa wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni, aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych"; 2) art. 138 ust. 1 – "Termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej"; 3) art. 264 ust. 1 - "Zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego, z uwzględnieniem art. 577, w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, albo 15 dni - jeżeli zostało przesłane w inny sposób."

Czy w każdym przypadku wyznaczania / ustalania terminu dokonania przez zamawiającego albo wykonawcę określonej czynności w oparciu o przepis zawierający powyższe sformułowanie ("nie krótszy / krótszym niż... dni") należy wyznaczyć termin po upływie liczby dni wynikającej z danego przepisu? Czy są to terminy minimalne?

Przykład: wezwanie do złożenia podmiotowych środków dowodowych (na podstawie art. 126 ust. 1 p.z.p.) skierowane do wykonawcy w dniu 05.12.2022 r.

Czy termin na ich złożenie upływa w dniu 16.12.2022 r., zakładając, że zamawiający nie wydłużył terminu określonego w art. 126 ust. 1 p.z.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX