Czy w jednostce budżetowej występuje konieczność stosowania prewskaźnika, o którym mowa w art. 86 ust. 24 u.p.t.u.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy jednostką budżetową, której działalność statutowa związana jest głównie z najmem i dzierżawą powierzonych nieruchomości. Wykonywane czynności związane są zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i zwolnioną (czynsze lokali mieszkalnych) oraz związane z prowadzoną działalnością, ale niepodlegające opodatkowaniu (np. opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi). Opłatami za media obciążamy odrębnie od czynszu według obowiązujących stawek. Ponadto, jednostka realizuje odpłatne czynności na rzecz innych jednostek organizacyjnych, które od dnia centralizacji w zakresie VAT mają charakter wewnętrzny i dokumentowane są notami (bez VAT) lub udostępniane są nieodpłatnie, tzn. nie otrzymujemy z tego tytułu dochodów, a środki na pokrycie związanych z nimi wydatków zabezpieczone są w planie finansowym jednostki.

Czy w związku z powyższym, w jednostce występuje konieczność stosowania prewskaźnika, o którym mowa w art. 86 ust. 24 u.p.t.u.?

Jeśli tak, to jaką metodę powinniśmy przyjąć dla rozliczania podatku naliczonego w następujących sytuacjach:

- wydatków związanych z budynkiem, w którym mieszczą się lokale zajmowane przez inne jednostki organizacyjne (obciążane notami). jak i opodatkowane; wydatki dotyczą całego budynku np. konserwacje, mediów, w tym wody, centralnego ogrzewania itp.

- wydatków związanych z budynkiem, w którym mieszczą się lokale zajmowane przez inne jednostki organizacyjne (nieodpłatnie), jak i opodatkowane; wydatki dotyczą całego budynku np. konserwacje, mediów, w tym wody, centralnego ogrzewania itp.

w sytuacji, gdy we wskazanych powyżej przypadkach znajdują się lokale przez pewien okres niewynajmowane (pustostany)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX