Czy w decyzji wydawanej w trybie art. 362 p.o.ś. starosta może w ramach ograniczenia i przywrócenia stanu właściwego nałożyć na sprawcę negatywnego oddziaływania na środowisko konieczność przeprowadzenia badań gleby?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w decyzji wydawanej w trybie art. 362 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. starosta może w ramach ograniczenia i przywrócenia stanu właściwego nałożyć na sprawcę negatywnego oddziaływania na środowisko konieczność przeprowadzenia badań gleby?

Do starosty wpłynęło pismo WIOŚ pokontrolne, z którego wynika, że w wyniku niewłaściwej eksploatacji oczyszczalni ścieków doszło do powstania rozlewiska na działce osoby fizycznej (mieszanina ścieków komunalnych i wód opadowych). W drodze decyzji starosta chce ograniczyć negatywne oddziaływanie - zakazując dalszego odprowadzania ścieków na sąsiednią działkę, ponadto wskazać w sposobie przywrócenia do stanu właściwego obowiązek wypompowania ścieku, wywiezienia na oczyszczalnię i kolejnym krokiem powinno być zbadanie, czy doszło do zanieczyszczenia ziemi. Jeśli nie doszło, to wskazano by konieczność wywiezienia wierzchniej warstwy gleby i nawiezienia warstwy organicznej, zaś w przypadku jeśli badania wykazały przekroczenie standardów jakości ziemi, zostałoby to przekazane do RDOŚ.

Jak pogodzić te obowiązki w jednej decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX