Czy w decyzji na wykonanie urządzenia należy nakazać wnioskodawcy dostosowanie wydajności pompy do wydajności eksploatacyjnej ujęcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego tj. ujęcia wód podziemnych składającego się z 2 studni. Zgodnie z decyzją środowiskową wydajność każdej ze studni wyniesie 36 m³/h, w normalnych warunkach studnie mają pracować z wydajnością do 9 m³/h. Wnioskodawca w operacie wodnoprawnym zawarł zapis, że planuje zamontować pompę głębinową o nominalnej wydajności 46 m³/h, ponadto wskazał że opory przepływu, recyrkulacja cieczy w pompie oraz tłoczenie wody do zbiornika hydroforowego pod znacznym ciśnieniem spowodują spadek wydajności pompy i jej wydajność będzie znacznie mniejsza niż wydajność nominalna. W związku z powyższym maksymalny pobór wody nie przekroczy planowanej maksymalnej wydajności ujęcia tj. 36 m³/h.

Czy w decyzji na wykonanie urządzenia należy nakazać wnioskodawcy dostosowanie wydajności pompy do wydajności eksploatacyjnej ujęcia?

Czy wezwać go do doprowadzenia do zgodności z zapisami decyzji środowiskowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX