Czy w dalszym ciągu należy wypłacać świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny na mocy przepisów COVID?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2022 r.

PYTANIE

Czy w dalszym ciągu należy wypłacać świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny z COVID?

Orzeczenie o niepełnosprawności ważne było do dnia 2020-10-31, wypłacane świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Od dnia 1.11.2020 r. przedłużone orzeczenie na mocy przepisów COVID, art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne nadal wypłacane.

Złożony przez stronę wniosek o ustalenie niepełnosprawności dziecka, na komisję do PZdsOoN, wydane orzeczenie bez wskazań na świadczenie pielęgnacyjne w pkt 7. Odwołanie od ww. orzeczenia do WZdsOoN, który utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. Strona złożyła w terminie m-ca odwołanie do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

W m-cu grudniu 2022 r. strona otrzymuje wyrok sądu rejonowego wydział pracy i ubezpieczeń społecznych, który orzeka: oddalić odwołanie w zakresie pkt 7 orzeczenia. Strona od ww. wyroku składa apelację do sądu okręgowego.

Zgodnie z art. 16 k.p.a.:

§ 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.

§ 2. Decyzje mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych ustawach.

§ 3. Decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne.

Do sądu rejonowego przysługiwało odwołanie od orzeczenia, co wskazywało, że nie jest ono ostateczne. Teraz strona składa apelację na wyrok sądu, czy to znaczy, że nowe orzeczenie jest już ostateczne (po wyroku sądu rejonowego)?

Czy w dalszym ciągu należy wypłacać świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny na mocy przepisów COVID?

Czy zaprzestać wypłaty świadczeń i od kiedy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX