Czy w czasie epidemii Covid-19 można na podstawie dotychczasowych orzeczeń, z których wynika, iż niepełnosprawność jest od urodzenia przyznać wnioskodawcy prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 2 maja 2020 r.

PYTANIE

Pan, lat 31, dotychczas posiadał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niepełnosprawność od urodzenia, symbol niepełnosprawności 05-R) wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności na czas określony do 31.12.2019 r.

W dniu 01.04.2020 r. ww. złożył w tutejszym Ośrodku wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i do ww. wniosku dołączył orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 12.03.2020 r., z którego wynika, iż ww. jest całkowicie niezdolny do pracy do 31.03.2025 r. z zaznaczeniem, że całkowita niezdolność do pracy pozostaje w związku ze stanem narządu ruchu (data powstania całkowitej niezdolności do pracy: nadal).

Jednak lekarz orzecznik ZUS nie zaznaczył, iż całkowita niezdolność do pracy pozostaje w związku z naruszeniem sprawności organizmu powstałym przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej - przed ukończeniem 25 r. życia. Na gruncie ustawy o świadczeniach rodzinnych ww. orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS jest to odpowiednikiem umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Czy ustalając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wziąć pod uwagę dotychczasowe orzeczenia wydane przez Powiatowy Zespół, z których wynika, iż niepełnosprawność Pana X jest od urodzenia i przyznać prawo do zasiłku pielęgnacyjnego (od 1.03.2020 r. do 31.03.2025 r.)?

Czy należy odmówić prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, z uwagi na fakt, iż z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS nie wynika, iż niepełnoprawność Pana X powstała w okresie przed 18 roku życia lub przed 25 r. życia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX