Czy w chwili podpisania umowy zamawiający musi mieć również zabezpieczone środki w budżecie na ewentualną waloryzację umowy, czy tylko na kwotę wybranej oferty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pyrka Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 13 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający będzie zawierał umowę na roboty budowlane, której okres realizacji wynosi 18 miesięcy, w umowie zostały zawarte zapisy odnośnie waloryzacji wynagrodzenia na poziomie 10% (zapisy w umowie "Maksymalna wartość zmian wynagrodzenia z tytułu zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia wynosi 10% wartości wynagrodzenia brutto (z dnia zawarcia umowy). Wniosek o zmianę wynagrodzenia wykonawca składa, pod rygorem nieważności w postaci pisemnej, w terminie 30 dni od dnia zaistnienia zmian, o których mowa w ust. 1. Wniosek złożony po upływie tego terminu zamawiający może zwrócić wykonawcy bez rozpatrzenia. W terminie 30 dni od dnia przekazania kompletnego wniosku, zamawiający przekaże wykonawcy informację o zakresie, w jakim zatwierdza wniosek oraz wskaże kwotę, o którą wynagrodzenie brutto wykonawcy powinno ulec zmianie, albo informację o niezatwierdzeniu wniosku wraz z uzasadnieniem – z tego tytułu nie przysługuje Wykonawcy prawo odstąpienia od Umowy. W przypadku zatwierdzenia wniosku zamawiający dokona zmiany wysokości wynagrodzenia brutto wykonawcy w terminie do 30 dni od dnia zatwierdzenia wniosku, chyba że w tym okresie zamawiający nie będzie dysponował wystarczającymi środkami finansowymi na podwyższenie wynagrodzenia w zatwierdzonym planie finansowym zadania budżetowego).

Czy w chwili podpisania umowy zamawiający musi mieć również zabezpieczone środki w budżecie na ewentualną waloryzację umowy, czy tylko na kwotę wybranej oferty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX