Czy w budynku biurowym można przeprowadzić wymianę kotłów na nowocześniejsze (kondensacyjne), ale ciągle opalane tym samym paliwem, czyli zgazowanym propanem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie związane z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., które po jednej z nowelizacji wprowadziły zakaz lokalizowania kotłowni na gaz płynny w budynkach innych niż niskie (N). Zgodnie z § 157 ust. 5 r.w.t. instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich N (do 12,0m wysokości lub 4 kondygnacji). W naszym budynku biurowym (wysokość ok. 17,0m, pięć kondygnacji) w wydzielonej kotłowni zabudowane zostały w 1997 r. zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem dwa kotły gazowe o mocy 205 kW każdy. Kotły opalane są propanem, który zgazowany jest z postaci płynnej w samych zbiornikach (tzw. wolne odparowanie) i/lub w parowniku elektrycznym zlokalizowanym przy instalacji zbiornikowej. Instalacja zbiornikowa składająca się z trzech zbiorników o pojemności 6700 litrów każdy znajduje się w odległości przekraczającej wymagania tj. ok. 35,0 m od budynku. Pytanie dotyczy intencji prawodawcy. Przepis zabrania lokalizacji instalacji zasilanej gazem płynnym w budynkach innych niż niskie, a przecież propan już z instalacji zbiornikowej wychodzi w postaci zgazowanej. Technicznie wydaje się oczywiste, że to nie dotyczy naszego przypadku. Aktualnie stoimy przed zadaniem polegającym na konieczności wymiany kotłów ze względu na ich zużycie eksploatacyjne.

Czy w świetle powyższego możemy przeprowadzić wymianę kotłów na nowocześniejsze (kondensacyjne), ale ciągle opalane tym samym paliwem, czyli zgazowanym propanem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX