Czy w aktach sprawy można świadczeniobiorcy udostępnić pismo jego byłej żony, które jest dla GOPS podstawą do wszczęcia postępowania z tytułu nienależnie pobranego świadczenia z pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan zwrócił się w sierpniu 2020 r. z wnioskiem o pomoc, ponieważ ma trudną sytuację finansową.

Utrzymywał, że jest osobą rozwiedzioną, niepełnosprawną, pobiera świadczenie rehabilitacyjne z ZUS w niepełnej wysokości, ponieważ komornik potrąca mu zadłużenie za alimenty, ma zasądzone alimenty na najmłodszego syna w kwocie 1000,00 zł.

W m-cu wrześniu 2020 r. otrzymał pomoc finansową w formie zasiłku celowego zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. W m-cach X, XI, XII 2020 r. oraz w I 2021 r. również otrzymał pomoc w formie zasiłków z GOPS. Od 30.10.20 r. zarejestrował się w PUP, do dziś pobiera zasiłek dla bezrobotnych, którego kwota jest pomniejszona o zajęcie komornicze, cały czas utrzymuje, że jest w ciężkiej sytuacji finansowej i zdrowotnej.

W dniu 12.02.2021 r. była żona Pana złożyła "wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie ustalenia nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej", we wniosku przedstawia dowody, z których ewidentnie wynika, iż ww. otrzymał w 2020 roku spadek - mieszkanie po matce, które sprzedał za kwotę 131.000,00 zł, we wrześniu 2020 roku zakupił mieszkanie w (...).

Z załączonych dokumentów ewidentnie wynika, iż zataił dochody, w tym samym czasie co złożył pierwszy wniosek o pomoc do GOPS, czyli w sierpniu 2020 r., kupił mieszkanie w (...) w m-cu wrześniu za gotówkę. Była żona zaznaczyła sobie we wniosku "aby nie udzielać informacji Panu, co do źródła powziętej wiedzy przez GOPS wynikającej z niniejszego pisma".

Wszczynając postępowanie z urzędu pouczę Pana, iż zgodnie z art. 10 § 1 k.p.a. stronom przysługuje prawo wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Czy w aktach sprawy można świadczeniobiorcy udostępnić pismo jego byłej żony, które jest dla GOPS podstawą do wszczęcia postępowania z tytułu nienależnie pobranego świadczenia z pomocy społecznej?

Czy była żona jest stroną?

Czy mogę jej udzielać jakichkolwiek informacji?

Jak poprowadzić postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX