Czy używając części samochodowych do świadczenia usług naprawy podlegamy obowiązkowi stosowania mechanizmu podzielonej płatności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2021 r.

PYTANIE

Wiodącą działalnością przedsiębiorstwa jest naprawa pojazdów samochodowych, sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod kodem 45.20.Z jako "Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli". Naprawy pojazdów samochodowych polegają na kompleksowej usłudze mającej na celu przywrócenie sprawności technicznej w wyniku usunięcia niesprawności spowodowanych zużyciem lub uszkodzeniem. Specyfika świadczonych usług w pierwszej fazie dotyczy demontażu osprzętu, weryfikacji podzespołów pod kątem sprawności, napraw blacharskich i mechanicznych( wymiana zużytych części). Kolejny etap to lakierowanie i zakup materiałów lakierniczych. Ostatni etap to montaż podzespołów w całość oraz przygotowanie do prób i badań technicznych. Po zakończeniu kompleksowej usługi naprawy wystawiana jest faktura do powyższej usługi. (tj. na fakturze ujęta jest tylko usługa naprawy).

Czy używając części samochodowych (które są wymienione w załączniku nr 15 do ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) do świadczenia usług naprawy podlegamy pod obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX