Czy użyte w ustawie Prawo budowlane „decyzja o pozwoleniu na budowę” oznacza ostateczną decyzję?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy użyte w ustawie z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. "decyzja o pozwoleniu na budowę" oznacza ostateczną decyzję?

Zgodnie z art. 28 pr. bud. roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 pr. bud. Wydaje się bezdyskusyjne, że decyzja powinna być ostateczna. Zgodnie z art. 34 ust. 4 pr. bud., projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany podlegają zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Czy organ powinien zatwierdzić projekt budowlany (opieczętować) i wydać jeden egzemplarz inwestorowi (a w przypadku elektronicznej wersji odesłać przez system teleinformatyczny podpisany projekt), gdy decyzja nie jest decyzją ostateczną?

Wątpliwości budzi sytuacja, gdy wpływa odwołanie od decyzji, a projekt został opieczętowany i wydany, lub elektronicznie podpisany i odesłany przez organ I instancji. Decyzja, jak wiadomo, może zostać uchylona przez organ wyższej instancji, a projekt ostatecznie może zostać zatwierdzony w innej decyzji. Ponadto, w przypadku wniesienia odwołania od decyzji, a po wydaniu projektu inwestorowi, organ nie posiada kompletu dokumentów w sytuacji konieczności odesłania akt sprawy do wojewody.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX