Czy uzyskanie przez gminę nieodpłatnego świadczenia od mieszkańca DPS może wypełniać przesłanki do zwolnienia z odpłatności za pobyt w DPS, wskazane w art. 64 pkt 2 u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mieszkaniec DPS chce przekazać Gminie darowizną nieruchomość, której jest jedynym właścicielem. Wartość nieruchomości odpowiada wysokości odpłatności, jaką mieszkaniec miałby ponieść przez najbliższe około 10 lat w rozumieniu art. 61 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 61 ust. 2 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej.

Mając na względzie powyższe, Gmina chciałaby zwolnić mieszkańca DPS z odpłatności za DPS (na okres 10 lat lub na czas nieokreślony, w zależności od decyzji Wójta).

Czy uzyskanie przez gminę nieodpłatnego świadczenia od mieszkańca DPS może wypełniać przesłanki do zwolnienia z odpłatności za pobyt w DPS, wskazane w art. 64 pkt 2 u.p.s. (zwolnienie z odpłatności z uwagi na wystąpienie uzasadnionych okoliczności w postaci darowizny na rzecz Gminy)?

Jeśli taki sposób jest niedopuszczalny, to czy Gmina może w jakikolwiek sposób zwolnić takiego mieszkańca z odpłatności za pobyt w DPS na czas określony lub nieokreślony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX