Czy uznać, że wnuk nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i zastosować art. 61 ust. 2e ustawy o pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

MOPS prowadzi postępowanie w przedmiocie ustalenia odpłatności wnuka za pobyt babki w DPS – obecnie sprawa jest na etapie zawarcia umowy w wnukiem (wnuk prawdopodobnie odmówi zawarcia umowy).

Z uwagi na to, że wnuk mieszka poza właściwością MOPS, MOPS w trybie art. 52 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a., zwrócił się z wnioskiem do właściwego miejscowo GOPS o przeprowadzenie z wnukiem rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Wnuk ogólnie zgadza się na przeprowadzenie wywiadu, z tym, że nie przed tym konkretnym GOPS, z którego Kierownikiem pozostaje w ostrym konflikcie osobistym. Wyraża nawet chęć przyjazdu do MOPS celem przeprowadzenia wywiadu.

Zdaniem MOPS nie jest to możliwe, bo zgodnie z istotą wywiadu i par. 3 rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego wywiad taki przeprowadza się w miejscu zamieszkania/pobytu osoby.

Co zatem w tej sytuacji ma zrobić MOPS?

Czy zwrócić się z wnioskiem o przeprowadzenie wywiadu z wnukiem do innego GOPS?

Czy wysłać swojego pracownika do miejsca zamieszkania/pobytu wnuka celem przeprowadzenia wywiadu?

Czy uznać, że wnuk jednak nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i zastosować art. 61 ust. 2e ustawy o pomocy społecznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX