Czy uznać świadczenie pielęgnacyjne za nienależnie pobrane przez obywatelkę Ukrainy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy uznać świadczenie pielęgnacyjne za nienależnie pobrane przez obywatelkę Ukrainy?

W dniu 14.05.2023 Pani (obywatelka Ukrainy) złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Co do ostatniego, to w trakcie zadawania pytań okazało się, iż otrzymuje podobną pomoc na Ukrainie w podobnej wysokości. Po zamknięciu tej wypłaty z Ukrainy i z potwierdzeniem dokumentów (tłumaczone na polski), OPS przyznał świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny do 31.12.2023.

W dniu 29.10.2023 Pani pisze, iż prosi o rezygnację z tych świadczeń w związku z wyjazdem do Ukrainy (i że nie wie, kiedy wróci). W dniu 07.01.2024 składa kolejne wnioski na świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny, jednak nie pojechała na Ukrainę, bo się boi wojny. W trakcie rozmowy (razem z Panią był tłumacz języka) okazało się, jest ona ciągle zatrudniona na Ukrainie, ale cały czas przebywa na urlopie w związku, że ma niepełnosprawne dziecko. Pani twierdzi, iż myślała, że praca to dotyczy tylko na terenie RP.

Co do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne w okresie od 14.05.2023 do 29.10.2023 trzeba uznać za świadczenie nienależnie pobrane, czy można znaleźć jakieś tłumaczenie dla osoby, która je pobrała?

Co do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne złożone od 07.01.2024, czy jest należne, jeżeli Pani nadal wskazuje, iż nie jest nigdzie zatrudniona?

Faktycznie pracy nie podejmuje, ale w firmie (na Ukrainie) jednak liczy się, więc ta firma podobno odprowadza składki rentowo-emerytalne?

Czy ma miejsce tłumaczenie/oświadczenie tej Pani co do tych wszystkich rzeczy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX