Czy uzasadnione jest aby ziemne stawy rybne położone na rowie lub zasilane wodami z rowów melioracyjnych zaliczane były do budowli piętrzących?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 22 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy uzasadnione jest, aby ziemne stawy rybne położone na rowie lub/i zasilane wodami z rowów melioracyjnych będące urządzeniami melioracji wodnych zaliczane były do budowli piętrzących?

Czy uzasadnione jest traktowanie oddzielne zastawek i mnichów związanych funkcjonalnie z ziemnymi stawami rybnymi jako oddzielnych urządzeń piętrzących?

Zgodnie z przyjętą definicją w art. 16 pkt 65 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod., stawy zostały w sposób jednoznaczny oddzielone od urządzeń lub budowli piętrzących. Potwierdzeniem tego stanu jest też nie ujęcie stawów i rowów w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 20.04.2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2007 r. Nr 86, poz. 579). Utrwalone stosowanie przepisów przyjmuje, że sztucznym zbiornikiem wodnym jest urządzenie wodne wykonane na wodach płynących, co wywodzi się z przepisu art. 22 pkt 3 pr.wod. Natomiast stawy, a szczególnie służące do chowu i hodowli ryb, magazynują wodę w urządzeniu wodnym. Staw i rów melioracyjny poprzez zaliczenie do urządzenia wodnego powoduje, że woda w nim się znajdująca nie jest wodą płynącą lub stojącą, lecz wodą w urządzeniu. (np. wyrok WSA w Warszawie z 14.12.2009 r., IV SA/Wa 928/09). Ziemne stawy rybne jako całość techniczno-użytkowa są urządzeniami melioracji wodnych i w sposób wyraźny oddziela je od budowli hydrotechnicznych czy piętrzących. Zgodnie z kwalifikacją stawów jako urządzenia melioracji wodnych, w zakresie stosowania ustawy Prawo budowlane organem właściwym do rozpatrywania spraw jest właściwy miejscowo starosta (pozwolenie na budowę). Jednak spotyka się traktowanie (np. przez urzędy gmin, organy ochrony środowiska) stawów poprzez wybiórcze definiowanie osobno grobli stawowych, mnichów lub zastawek jako urządzenia piętrzące, a nie całościowo jako staw czyli jedno funkcjonalne urządzenie melioracyjne. Podobnie traktuje się użytkowanie wody w stawach i rowach poprzez regulowanie ich napełnienia za pomocą mnichów lub zastawek jako piętrzenie wód.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX