Czy utrzymywanie i eksploatację instalacji na podstawie umowy z właścicielem instalacji można zakwalifikować jako następstwo prawne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel instalacji regularnie (co roku, co parę lat) zawiera umowę z daną firmą na utrzymywanie i eksploatację tej instalacji. Pierwsze pozwolenie wodnoprawne, które było konieczne, aby korzystać z rzeczonej instalacji, uzyskała firma X eksploatująca tę instalację (a nie właściciel), co mogła uczynić, jako że pozwolenie wodnoprawne nie rodzi praw do nieruchomości i urządzeń wodnych koniecznych do realizacji tego pozwolenia - art. 393 ust. 3 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Firma X przestała utrzymywać instalację, a umowę z właścicielem zawarła firma Y. Firma Y na podstawie art. 411 pr. wod. wystąpiła do organu o przeniesienie praw i obowiązków z pozwolenia wodnoprawnego udzielonego firmie X, wskazując, że jest jej następcą prawnym. Swoje następstwo prawne tłumaczy tym, że zawarła umowę z właścicielem instalacji na jej utrzymywanie i eksploatację (na rok), zatem organ powinien dokonać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego dotyczącego tej instalacji.

Czy utrzymywanie i eksploatację instalacji na podstawie umowy z właścicielem instalacji można zakwalifikować jako następstwo prawne, o którym mowa w art. 411 pr. wod.?

Zaznaczam, że nie jest to dzierżawienie urządzeń, aby z nich korzystać na własne cele, jest to utrzymywanie urządzeń/instalacji w celu zapewnienia prawidłowej działalności ich właściciela.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX