Czy usunięcie usterek winno być zrealizowane przez inwestora – PKP, czy też naprawę usterek ma zrealizować zarządca drogi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2020 r.

PYTANIE

W ciągu drogi publicznej zarządzanej przez gminę, inwestor PKP wybudowało wiadukt nad linią kolejową wraz z dojazdami. Obiekt został przekazany zarządcy drogi do eksploatacji. Od tej pory zarządca realizuje prace związane z bieżącym utrzymaniem nawierzchni drogi i chodników, polegające na zimowym odśnieżaniu i usuwaniu śliskości, czyszczeniu wpustów ulicznych i dylatacji, usuwaniu na bieżąco zanieczyszczeń z pasa drogowego. Obiekt wraz z dojazdami nadal stanowi majątek PKP. Obiekt ten został zrealizowany przez PKP przy dofinansowaniu ze środków UE. Po upływie okresu gwarancyjnego zarządca drogi stwierdził spękania w obrębie dylatacji konstrukcji żelbetowej oczepów na dojazdach do obiektu. Ponadto pojawiły się pęcherze w nawierzchni żywicznej na tym oczepie, nawierzchnia ta jest jednocześnie częścią chodnika na dojazdach do wiaduktu drogowego. Zdaniem zarządcy drogi ww. spękania dylatacji konstrukcji oczepu oraz powstałe pęcherze w nawierzchni oczepu są wadami związanymi z niewłaściwym wykonaniem tych elementów i ich naprawa wykracza po za zakres prac związanych z bieżącą eksploatacją i utrzymaniem obiektu. Przed przystąpieniem do naprawy ww. uszkodzeń należało by opracować program naprawczy z określeniem przyczyn powstania tych uszkodzeń. Obiekt został oddany do użytkowania w lipcu 2017 r.

Czy usunięcie ww. usterek winno być zrealizowane przez inwestora – PKP, czy też naprawę ww. usterek ma zrealizować zarządca drogi?

Jeśli ma to zrobić zarządca drogi co sugeruje PKP PLK S.A. powołując się na przepisy art. 10 ust. 4, art. 20 pkt 4 oraz art. 28 ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych o(Dz.U. z 2020 r. poz. 470) - dalej u.d.p., art. 3 ustawy z 16.12.2005 r. o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego (Dz.U. z 2018 r. poz. 203), a także wyrokiem NSA z 16.12.2016 r., IIOW75/16, i wyrokiem NSA z 30.08.2018 r., GW15/18, to czy zarządca drogi ma podstawę prawną do wydatkowania środków finansowych na ten cel?

Czy ew. naprawa usterek przez zarządcę drogi nie będzie naruszać trwałości projektu, który był dofinansowany ze środków UE?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX