Czy usunięcie namułu z dna cieku podlega obowiązkowi dokonania zgłoszenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy usunięcie namułu z dna cieku podlega obowiązkowi dokonania zgłoszenia wodnoprawnego?

W ramach prac utrzymaniowych na potoku planowane jest usunięcie zakumulowanych w dnie nanosów i namułów do stabilnego dna. Będą one usuwane wraz z porastającymi je roślinami, tj. trawami, trzciną i pałką wodną, głównie mechanicznie.

Czy zakres tych prac podlega pod obowiązek dokonania zgłoszenia w myśl art. 394 ust. 1 pkt 6 lub pkt 12 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod.?

Zgłoszenia wodnoprawnego wymaga: - pkt 6 – prowadzenie robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód podziemnych; - pkt 12 - wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów z wód w związku z utrzymywaniem wód, śródlądowych dróg wodnych oraz remontem urządzeń wodnych, wykonywane w ramach obowiązków właściciela wód. Ustawa nie definiuje pojęcia "robót w wodach", zatem trudno ocenić, czy ww. zakres prac na potoku będzie stanowił takowe roboty; sformułowanie "innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód podziemnych" – prace mają doprowadzić do właściwego stanu wód - obecny winien być traktowany jako niewłaściwy. Usuwanie namułów, tj. odkładu prowadzone jest w związku z obowiązkiem właściciela wód. Odkład przeznaczony do usunięcia/wydobycia nie stanowi w naszej opinii "materiału" w ogólnym rozumieniu. Dla nas odkład ten to odpad o kodzie ex17 05 06 (nie można go wbudować w skarpy – potok jest ubezpieczony murami oporowymi), który należy zutylizować, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odpad ten może być przekazany osobom fizycznym na potrzeby własne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10.11.2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93) lub do przetwarzania w instalacji.

Czy w tym przypadku konieczne jest dokonanie zgłoszenia z art. 394 pr.wod. jako "roboty w wodach", lub jako "wydobywanie kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów z wód..."?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX