Czy ustalenie właściwości miejscowej organu rozpatrującego wniosek o zasiłek pielęgnacyjny następuje według miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej, czy jej pełnomocnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2023 r.

PYTANIE

Czy w sytuacji, gdy wniosek o zasiłek pielęgnacyjny osoba pełnoletnia, niepełnosprawna, ale nieubezwłasnowolniona złoży za pośrednictwem adwokata, to ustalenie właściwości organu ds. świadczeń rodzinnych następuje zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli według miejsca zamieszkania adwokata, czy miejsca zamieszkania ww. osoby niepełnosprawnej?

Jeżeli wg miejsca zamieszkania adwokata, to czy organ może żądać od strony lub adwokata podania miejsca zamieszkania adwokata w celu ustalenia właściwości organu, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?

Adwokat w swojej działalności nie posługuje się adresem miejsca swojego zamieszkania, lecz adresem - siedzibą kancelarii, który zwykle nie jest jego miejscem zamieszkania.

Co zrobić, jeżeli pomimo zażądania przez organ od strony lub adwokata miejsca zamieszkania adwokata ww. odmówią podania jego miejsca zamieszkania?

Uzupełnienie treści pytania:

Jeżeli adwokat złoży wniosek o zasiłek pielęgnacyjny w innym organie niż miejsce zamieszkania ww. osoby niepełnosprawnej i ten adwokat w swojej działalności posługuje się adresem siedziby kancelarii adwokackiej, a nie swoim adresem zamieszkania, to na jakiej podstawie prawnej organ ma zażądać od adwokata lub ww. osoby niepełnosprawnej podania miejsca zamieszkania adwokata, by ustalić, czy wniosek złożony zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, został złożony w organie właściwym dla miejsca zamieszkania adwokata?

Co jeżeli adwokat/osoba niepełnosprawna odmówią podania adresu zamieszkania adwokata, co uniemożliwi ustalenie właściwości organu do złożenia wniosku przez adwokata, zgodnie z art. 23 ust. 2 ww. ustawy?

Jak ustalić właściwość organu do złożenia wniosku o zasiłek pielęgnacyjny na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych w sprawie pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, nieubezwłasnowolnionej reprezentowanej przez pełnomocnika będącego adwokatem, który posługuje się adresem siedziby kancelarii, a wiec nie podaje swojego adresu zamieszkania, skoro nie ma podstawy prawnej do żądania podania adresu zamieszkania adwokata?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX