Czy ustalenie średniodobowego poboru wody powinno odnosić się tylko do dni, w których pobór jest prowadzony, do okresu prowadzenia nawodnień czy do całego roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2014 r.

PYTANIE

Rolnik wystąpił do starosty o pozwolenie wodnoprawne na nawodnienia deszczowniane ze zbiornika ziemnego podsiąkowego (na własnym gruncie), a zgodnie z art. 128 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. ustala się średniodobowe pobory lub zrzuty wody. Nawodnienia będą prowadzone od kwietnia do września w cyklu 2 dni nawodnień - 10 dni przerwy. W sumie 26 dni w sezonie i roku. Czy ustalenie średniodobowego poboru powinno odnosić się tylko do dni, w których pobór jest prowadzony, do okresu prowadzenia nawodnień czy do całego roku? Rozumiem też, że woda podziemna (gruntowa) zasilająca staw razem z wodami opadowymi i roztopowymi stanowi własność właściciela gruntu (art. 36 pr. wod.) i pełnomocnik z RZGW z ramienia Skarbu Państwa nie powinien być stroną tego postępowania.

Czy mieszaninę wód opadowych i podziemnych można traktować adekwatnie do wody podziemnej lub powierzchniowej (przez analogię do rowu z art. 31 pr. wod.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX