Czy ustalenie przez strony umowy wynagrodzenia ryczałtowego wyłącza możliwości dokonania zmian jego wysokości w przypadku wystąpienia robót dodatkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wykonawca zawarł umowę ryczałtową na podstawie p.z.p. na wykonanie robót budowlanych. Podstawą wyceny była dokumentacja projektowa udostępniona przez zamawiającego. W projekcie znalazły się m.in. następujące zapisy dotyczące izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych: izolacja ścian fundamentowych – element do ścisłego sprecyzowania na budowie po wykonaniu wykopu: pozioma - 2x papa termozgrzewalna lub hydroizolacja stanowiąca inne równorzędne rozwiązanie izolacji typu średniego; pionowa od fundamentów do połączenia z izolacją poziomą w cokole budynku. W trakcie realizacji robót okazało się, że woda gruntowa jest na innym poziomie, aniżeli ten wskazany w projekcie, tym samym zachodzi konieczność wykonania izolacji przeciwwodnych typu ciężkiego ponieważ zwierciadło wody gruntowej znajduje się (okresowo) powyżej poziomu posadowienia. Wykonawca zwrócił zamawiającemu uwagę na fakt, iż budynek jest posadowiony na spoistych gruntach (glina, piaski gliniaste). Po ulewnych deszczach, grunty tego typu stosunkowo długo utrzymują wodę dookoła fundamentów. Wykonawca wskazuje, iż hydroizolacja typu ciężkiego zalecana jest także w warunkach, w których woda gruntowa może okresowo przekraczać poziom fundamentów lub stale go przekracza – co ma miejsce w przypadku realizacji niniejszej inwestycji.

Czy wykonawca może zażądać dostarczenia kompletnego projektu określającego prawidłowy sposób wykonania izolacji?

W przypadku "nowych" rozwiązań, czy wykonawcy przysługuje roszczenie o roboty dodatkowe, nieujęte w pierwotnej dokumentacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX