Czy usługi kontroli świadczone przez chińskiego kontrahenta podlegają opodatkowaniu u źródła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polski podmiot pośredniczy w dostarczaniu towarów chińskiego producenta bezpośrednio do innego polskiego odbiorcy. Pomiędzy chińskim dostawcą a pośrednikiem, spółką polską, obowiązuje umowa, na mocy której dostawca sprawdza wysyłany do Polski towar pod względem struktury zamówienia, ilości, wagi oraz zabezpieczenia w transporcie. Według art. 21 ust. 1 pkt 2a CIT podatkiem u źródła objęte są przychody z tytułu świadczeń: m.in. "zarządzania i kontroli". Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 polsko-chińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1988 r., wśród należności licencyjnych nie wymieniono usług "zarzadzanie i kontrola".

Czy można uznać, że ww. świadczenia mieszczą się w zakresie "zarzadzania i kontroli" i podlegają opodatkowaniu "u źródła" według polskiej ustawy bez względu na posiadanie certyfikatu rezydencji chińskiego podmiotu, skoro tego rodzaju usługi nie są wymienione w ww. umowie międzynarodowej?

Jeśli jednak uznać, że ww. czynności, wykonywane formalnie w związku z wysyłką towarów nie stanowią świadczeń w zakresie "zarządzania i kontroli", to czy dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w spółce polskiej wystarczy sama faktura wystawiona przez chińskiego wystawcę/wykonawcę tych usług?

Czy w omawianych okolicznościach niezbędne są rozliczenia związane ze sporządzeniem deklaracji PIT-8AR/CIT-10Z i informacji IFT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX