Czy umowy przetargowe zawarte na podstawie PZP zostały zawarte z naruszeniem prawa, jeżeli w imieniu kierownika zamawiającego zostały podpisane przez zastępcę wójta lub sekretarza gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy umowy przetargowe zawarte na podstawie p.z.p. nie zostały zawarte z naruszeniem prawa, jeżeli w imieniu kierownika zamawiającego zostały podpisane przez zastępcę wójta lub sekretarza gminy?

Wójt został zatrzymany przez Policję na 48 godzin, uzyskał zgodę na powołanie zastępcy zarządzeniem, nie określił mu jednak zakresu czynności oraz wysokości wynagrodzenia. Miało to nastąpić odrębnie. Następnie wójtowi zostały postawione zarzuty i został tymczasowo aresztowany na 3 m-ce. Po wyjściu z aresztu zastosowano wobec niego m.in. zakaz pełnienia funkcji. W wyniku zaistniałych okoliczności pełnię jego obowiązków przejął z-ca wójta - w tym podpisywał umowy przetargowe. W tym roku zapadł prawomocny wyrok skazujący wójta na karę więzienia i zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz został mu wygaszony mandat. Jednocześnie wygasł mandat z-cy wójta. Do czasu powołania przez Premiera RP osoby na stanowisko pełniącego obowiązki wójta, umowy przetargowe w imieniu Kierownika zamawiającego podpisywał sekretarz gminy. W świetle art. 26 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym organem wykonawczym gminy jest wójt. Zgodnie z art. 7 pkt 7 p.z.p. kierownikiem zamawiającego jest osoba lub organ, który zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest uprawniony do zarządzania zamawiającym, z wyłączeniem ustanowionych pełnomocników. Na podst. art. 52 p.z.p. kierownik zamawiającego odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia. Może także w formie pisemnej powierzyć pracownikom zamawiającego wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania. Zestawiając powyższe przepisy można domniemywać, że powierzenie czynności dotyczy czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania. Zawarcie umowy o udzielenie zamówienia publicznego nie jest jednak czynnością w postępowaniu, zatem nie jest objęte regulacją art. 52 ust. 2 p.z.p. - a jest kompetencją wójta jako organu wykonawczego gminy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX