Czy umowy dotyczące opłaty za DPS zawarte z osobami z art. 61 ust. 2a u.p.s. tracą moc w dniu 1 stycznia 2021 r., analogicznie do umów zawartych z osobami wskazanymi w art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mam pytanie dotyczące regulacji prawnych zawartych w art. 61 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są małżonek, zstępni przed wstępnymi.

Według art. 61 ust. 2a opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2 (mieszkaniec domu, małżonek, zstępni przed wstępnymi, gmina z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej).

W art. 41 pkt 1 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadzono regulację, że decyzje lub umowy ustalające opłatę osób, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 2 za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, wydane lub zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy, zachowują moc do dnia w nich określonego jednak nie dłużej niż określonego, jednak nie dłużej niż do dnia 1 stycznia 2021 r.

W odniesieniu do powyższych regulacji prawnych istnieje pytanie, czy umowy zawarte z osobami z art. 61 ust. 2a u.p.s. tracą moc w dniu 1 stycznia 2021 r., analogicznie do umów zawartych z osobami wskazanymi w art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.s.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX