Czy umowa partycypacyjna jest niezgodną z prawem formą przymuszenia do uczestniczenia w kosztach wybudowania urządzeń kanalizacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Legalność umowy partycypacyjnej z gminą, środki ochrony prawnej. Została zawarta umowa partycypacyjna pomiędzy gminą a osobami fizycznymi. Przedmiotem umowy jest ustalenie zasad i warunków partycypowania przez partycypanta w kosztach budowy urządzeń kanalizacyjnych w rozumieniu ustawy z 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2020 r. poz. 2028) - dalej u.z.w.o.ś., w ramach realizowanej przez gminę inwestycji budowa odcinka sieci kanalizacji sanitarnej do działek. Zgodnie z postanowieniami przedmiotowej umowy, gmina zapewnia środki własne w wysokości 5%, a partycypant pozostałe 95% szacunkowych kosztów inwestycji.

Czy można uznać, że powyższe działanie gminy jest niezgodną z prawem formą przymuszenia do uczestniczenia w kosztach wybudowania urządzeń kanalizacyjnych, o których mowa w przedmiotowej umowie, bowiem z regulacji art. 144 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990) – dalej u.g.n. wynika, że wnoszenie opłat adiacenckich to jedyna dopuszczalna forma, w jakiej właściciele nieruchomości mogą zostać zobligowani do uczestniczenia w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej?

Nie można zatem przymuszać ich do ponoszenia kosztów budowy tych urządzeń w innej formie, np. w formie tzw. opłat partycypacyjnych.

W związku z tym, czy można uznać, że sporna umowa partycypacyjna została zawarta w celu obejścia przepisów o opłatach adiacenckich?

Osoby fizyczne/partycypanci pomimo zakończenia inwestycji polegającej na zbudowaniu sieci wodociągowo-kanalizacyjne nie mogą przyłączyć się do gminnej sieci wodociągowej. Tym samym osoby te pomimo posiadania pozwolenia na budowę nie mogą zakończyć ww. inwestycji.

Czy ww. osoby mogą żądać umożliwienia przyłączenia działek do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej, a następnie czy mogą żądać przejęcia przedmiotowego odcinka przez gminę za odpowiednią odpłatnością?

Jakimi środkami prawnymi dysponują ww. osoby fizyczne w celu "przymuszenia" gminy do umożliwienia przyłączenia ich działek do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX