Czy umowa konsorcjum może prowadzić do konieczności stworzenia dokumentacji cen transferowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 10 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnikiem zobowiązanym do tworzenia dokumentacji cen transferowych jest bank spółdzielczy, który razem z innymi bankami spółdzielczymi (banki są zrzeszone w jednym zrzeszeniu) przystępuje do tzw. umowy konsorcjum tj. umowa na przystąpienie do wspólnego kredytowania większego klienta któregoś z banków.

Czy taką umowę konsorcjum można zaliczyć do umów wspólnego przedsięwzięcia, do których należy tworzyć dokumentację cen transferowych?

Czy w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 2019 r. istnieją zapisy dotyczące transakcji lub innych zdarzeń mających istotny wpływ na wysokość dochodów (starty) podatnika dotyczących umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, której wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia określona w umowie przewidziana na dzień zawarcia umowy przekracza równowartość 50.000 euro, tak jak było w przepisach obowiązujących do końca 2018 r.?

Tworząc dokumentacje za 2018 r. chcę zastosować przepisy obowiązujące od 2019 r. (na to pozwala mi art. 44, ust. 2 ustawy z 23.10.2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw).

Jakie progi mam zastosować do tego typu transakcji (jeżeli będą podlegały dokumentowaniu), czy te obowiązujące jeszcze w 2018 r. (czyli 50.000 euro) czy chcąc zastosować nowe przepisy to limit 10.000.000 zł, jak dla transakcji finansowych?

Czy przy tych transakcjach muszę brać pod uwagę kwotę zaangażowania w tą umowę mojego banku, czy całkowitą kwotę zaangażowania wszystkich banków w tą umowę konsorcjum?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX