Czy umorzenie postępowania w sprawach prowadzonych w oparciu specustawę drogową musi otrzymać każda ze stron będąca uczestnikiem postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy umorzenie postępowania na podstawie art. 98 § 2 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) – dalej k.p.a. w sprawach prowadzonych w oparciu o ustawę z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363) - dalej u.z.r.i.d., po trzech latach, gdy żadna ze stron nie zwróciła się o podjęcie postępowania, musi otrzymać każda ze stron będąca uczestnikiem postępowania?

Czy postanowienie o umorzeniu postępowania organ wysyła każdej ze stron ZPO, zgodnie z procedurą k.p.a., czy stosuje się procedurę jak przy wydaniu decyzji pozytywnej (umieszczenie informacji w prasie, w BIP-ie oraz na tablicach ogłoszeń)?

Przepis art. 11f ust. 3 u.z.r.i.d. stanowi, że "...starosta w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych doręczają decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wnioskodawcy oraz zawiadamiają o jej wydaniu pozostałe strony w drodze obwieszczeń, odpowiednio w urzędzie wojewódzkim lub starostwie powiatowym oraz w urzędach gmin właściwych ze względu na przebieg drogi, w urzędowych publikatorach teleinformatycznych - Biuletynie Informacji Publicznej tych urzędów, a także w prasie lokalnej".

W związku z tym, że nie mamy do czynienia z decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, lecz z decyzją o umorzeniu postępowania wynikającą z art. 98 § 2 k.p.a., czy organ musi zakończyć sprawę jak przy wydaniu decyzji pozytywnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX