Czy ukształtowanie warunków udziału w postępowaniu lub opisanie przedmiotu zamówienia w sposób uniemożliwiający składanie ofert wszystkim uczestnikom działającym na rynku danego rodzaju zamówienia będzie zgodne PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W świetle przepisów PZP ze względu na zawężenie kręgu wykonawców generalnie określenie wymogu autoryzacji producenta nie powinno być stosowane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Żądanie autoryzacji producenta może utrudniać uczciwej konkurencji. Żądanie autoryzacji producenta jest możliwe pod warunkiem, że jest ono związane z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalne do jego wartości i celów. Innymi słowy zasadne jest rozstrzygnięcie przez Zamawiającego, czy żądanie autoryzacji producenta wynika z zobiektywizowanych potrzeb Zamawiającego wpływających na realizację zamówienia i zapewnia zachowanie uczciwej konkurencji w postępowaniu. Zamawiający powinien również uzasadnić potrzebę opisania przedmiotu zamówienia poprzez wymaganie autoryzacji producenta.

Czy mając na uwadze powyższe, istnieje realna podstawa określenia wymogu autoryzowanego serwisu w przypadku pomp będących po gwarancji, ale jeśli sprawność tych urządzeń decyduje o możliwościach produkcyjnych zakładu w zakresie ujmowania wody, kontynuowania procesu technologicznego jak i dostarczania wody uzdatnionej dla mieszkańców Warszawy?

Dodać należy, że są to urządzenia bardzo dużej wartości i zlokalizowane w kluczowych miejscach infrastruktury technologicznej z bardzo skomplikowanym technicznie sposobem posadowieniem zespołów pompowych oraz wyposażone w zaawansowany system AKPiA i SCADA. Wykonawca, który nie będzie posiadał odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w tego typu urządzeniach może narazić nasz Spółkę na poważną awarię, co spowoduje ograniczenie produkcji wody uzdatnionej dla mieszkańców Warszawy i w konsekwencji duże straty materialne i wizerunkowe.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX