Czy udzielenie urlopu wypoczynkowego po wypłacie wynagrodzenia powoduje jego nadpłatę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy zasad dokonywania odliczenia nadpłaconego wynagrodzenia (ściślej wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy), jeśli nadpłata nie wynika z błędu pracodawcy, a z wcześniejszego dokonania wypłaty przez pracodawcę za miesiąc, po którym pracownik składa wniosek o urlop wypoczynkowy. Przykład. Wypłata za miesiąc grudzień 2023 r. została dokonana 25.12.2023 r. pracownik składa wniosek o urlop wypoczynkowy na dzień 29.12.2023 r. właśnie w tym dniu. Artykuł 87 § 7 k.p. przewiduje jedynie, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia w związku z tym mam pytania:

1. Jak w tej sytuacji rozliczyć urlop wypoczynkowy z poprzedniego miesiąca, jak traktujemy wynagrodzenie za urlop?

2. Na podstawie jakiego przepisu dokonujemy takiego rozliczenia?

3. Czy powinno to nastąpić na pierwszej najbliższej liście płac?

4. Czy na rozliczenie w przypadku urlopu wypoczynkowego potrzebna jest zgoda pracownika?

5. Czy w przypadku jakichkolwiek potrąceń wynikających z nadpłaconego wynagrodzenia można takie rozliczenie dokonać w podziale na dwóch listach tj. potrącenie nadpłaconej kwoty wynagrodzenia za pracę potrącić na liście pierwszej napotkanej np. lista dodatkowa a wyrównanie za zdarzenie już na kolejnej liście, podstawowej?

Pomiędzy listami może być przerwa kilku dni, czyli najpierw potrącamy całość nadpłaconego wynagrodzenia na pierwszej liście na kolejnej liście dokonujemy rozliczenia.

Czy takie potrącenie bez rozliczenia na jednej liście nie spowoduje niedopłaty wynagrodzenia i jednak powinno być to potrącenie i rozliczenie dokonane na jednej liście?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX