Czy udzielenie nieoprocentowanej pożyczki przez pracodawcę na rzecz pracownika generuje powstanie po stronie pracownika przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 24 lutego 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 15 grudnia 2009 r. udzieliliśmy naszemu pracownikowi nieprocentowanej pożyczki ze środków obrotowych firmy. Udzielenie pożyczki było incydentalne i jednorazowe, a sposób jej udzielania nie został przewidziany w żadnym regulaminie. Zgodnie z zapisem umowy, spłata pożyczki w całości nastąpi w ciągu 7 dni od daty sprzedaży mieszkania, którego prawomocnym właścicielem jest pracownik - nie dłużej jednak niż w okresie jednego roku.

Pytanie nasze dotyczy nienaliczonych i niepobranych odsetek od pożyczki nieoprocentowanej, udzielonej pracownikowi, które, w myśl obowiązujących przepisów, stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W umowie pożyczki nie widnieje żaden zapis, który regulowałby kwestie odsetek. Pytania nasze są następującej treści:

W którym momencie należy ustalić rynkową wartość odsetek, naliczyć oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? Czy znaczenie ma tutaj data udzielenia pożyczki i należałoby naliczyć odsetki za okres od 15 grudnia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. i wykazać w informacji PIT-11 za 2009 r.?

A może w związku z tym, iż odsetki te stanowią przychód ze stosunku pracy należałoby pobierać zaliczkę na podatek dochodowy na bieżąco, co miesiąc?

Czy można jednak dokonać tej operacji jednorazowo, w momencie spłaty pożyczki przez pracownika, ponieważ nie spłaca on pożyczki ratalnie?

Proszę także o wskazanie sposobu naliczenia wartości rynkowej odsetek.

Czy należy uśrednić wysokość oprocentowania kredytów posiłkując się aktualnym oprocentowaniem w kilku bankach?

Czy można skorzystać tylko z danych banku, z którego usług firma korzysta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX