Czy udzielanie pierwszej pomocy jest świadczeniem medycznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Kycia Jarosław
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2007 r.

PYTANIE

Zgodnie z odpowiednimi przepisami każdy świadek wypadku powinien udzielić pierwszej pomocy, przy czym przepisy te nie definiują szczegółowo zakresu w jakim pierwsza pomoc powinna zostać udzielona. Ponadto wiem, że świadczeń medycznych może udzielać tylko osoba wykonująca zawód medyczny.

Czy udzielanie pierwszej pomocy jest, czy nie jest świadczeniem medycznym (bez względu na to kto tej pomocy udziela)?

Kolejną rzeczą jest zakres dopuszczalnej pierwszej pomocy, przy czym mam na myśli maksymalny zakres pomocy, jakiej może udzielić świadek wypadku. Posłużę się przykładem:

Kierowca i sanitariusz (obaj bez wykształcenia medycznego) jadąc ambulansem medycznym napotykają na swojej drodze wypadek. Wzywają czym prędzej fachową pomoc, po czym (zgodnie z przepisami) przystępują do udzielania pierwszej pomocy. Zakładam, że spodziewana profesjonalna pomoc przybędzie nie wcześniej niż za 25 minut.

Moje drugi pytanie brzmi: czy udzielając pierwszej pomocy mają prawo wyjść poza czynności zazwyczaj wykonywane w takich przypadkach i w związku z posiadanym wyposażeniem zastosować na przykład tlen medyczny, kołnierz usztywniający, czy rurkę ustno-gardłową, albo założyć wkłucie dożylne?

Zakładam, że posiadają umiejętności konieczne do wykonania tych czynności, wiedzą też, że opóźnienie takiego postępowania do czasu przybycia fachowej pomocy może doprowadzić do zmniejszenia szans na przeżycie poszkodowanego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX