Czy udzielając zamówienia na budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej o wartości poniżej progów unijnych, posiadając zakład budżetowy funkcjonujący w tej sferze, gmina udziela zamówienia sektorowego i winna stosować przepisy nowego PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 19 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina posiada jednostkę budżetową Gminny Zakład Komunalny (jako zakład budżetowy), realizujący swoją działalność z dotacji z budżetu gminy + wpływy z opłat za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków. Nadwyżkę finansową, o ile powstanie, GZK zwraca na koniec roku obrachunkowego do budżetu. Gmina posiada pełną kontrolę nad GZK, który nie jest spółką osobową ani kapitałową i nie posiada rady nadzorczej. GZK nie prowadzi działalności inwestycyjnej , inwestycje w budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej realizuje gmina.

Czy postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na budowę przez gminę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej o wartości poniżej progów unijnych jest dla gminy zamówieniem sektorowym, dla którego należy stosować rozwiązania wewnętrzne, regulaminowe, bez stosowania przepisów nowego PZP?

Czy gmina jako jednostka sektora finansów publicznych ma obowiązek stosować przepisy nowego PZP na zamówienia sektorowe powyżej progów unijnych, a na podstawie art. 2 ust.1 pkt 2 nowego PZP i art. 5 ust. 1 i 4 nowego PZP do progów unijnych nie stosować ustawy, tylko np. regulamin wewnętrzny?

Czy gmina w takim przypadku nie jest jednak zamawiającym sektorowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX