Czy udostępnienie pracownikom wody pobieranej bezpośrednio z wodociągu realizuje obowiązek zapewnienia pracownikom napojów profilaktycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 21 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie mi. z art. 112 r.o.b.h.p. pracodawca musi zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia - woda z kranu przegotowana. Dodatkowo w warunkach uciążliwych - w naszym przypadku mam na myśli pracę w temperaturze powyżej 25 lub 28 stopni celcjusza - pracodawca musi zapewnić napoje.

Czy pracodawca zapewniając wodę pitną, ewentualnie dodatkowo jeszcze czajnik, musi w warunkach uciążliwych, o których mowa powyżej, jeszcze dodatkowo dostarczyć pracownikom napoje np. wodę butelkowaną?

Czy jednak zapewnienie wody pitnej spełni warunek zapewnienia napojów profilaktycznych?

Dotyczy nas § 4 ust. 1 pkt 3 r.p.p.i.n.- przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C; oraz pkt 5) na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

Czy, jeżeli w przepisach nie ma definicji "napojów profilaktycznych", to możemy sobie te dwa przepisy - art. 112 z r.o.b.h.p i pkt. 3) i 5) z art. 4 ust. 1 r.p.p.i.n. podzielić na: - po pierwsze pracodawca musi zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia i czajnik przez cały rok spełniając art.112 z rozporządzenia o ogólnych warunkach bhp; - po drugie: problem dotyczy tego, czy jeśli pracodawca zapewnia wodę zdatną do picia, to jednocześnie w momencie temperatury powyżej 25 i 28 stopni Celsjusza spełnia warunek zapewnienia napojów, czy jednak powinniśmy te dwie sprawy rozgraniczyć i zrobić zapis, że w momencie spełnienia warunków określonych w § 4 ust. 1 r.p.p.i.n.musimy dodatkowo zapewnić wodę butelkowaną i określić ją jako napój?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX