Czy udostępniając dokument stanowiący akta postępowania w sprawie zamówienia publicznego w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, należy uprzednio zanonimizować dane osobowe zawarte w tym dokumencie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W trakcie postępowania prowadzonego zgodnie z Prawem zamówień publicznych, uczestnik postępowania, składający ofertę przekazuje dane osobowe w szerszym zakresie niż jest to wymagane Prawem zamówień publicznych. Uczestnik postępowania przekazuje te dane samodzielnie, pomimo zaznaczenia przez Zamawiającego w SWZ, że dane osobowe zbędne mają zostać zanonimizowane (dot. m.n. zaświadczeń o niekaralności lub pełnomocnictw). Ponadto dane w szerszym zakresie dotyczą nie tylko samego uczestnika postępowania, ale także jego pracowników, w tym pracowników wykonujących przedmiot umowy. Zamawiający jako administrator danych, chcąc dochować zasady minimalizacji danych oraz - w ocenie Zamawiającego, braku podstaw legalnego przetwarzania danych, ma zamiar samodzielnie anonimizować dane zbędne i nadmiarowe otrzymane w postępowaniu. W sytuacji gdy dokument zawierający takie dane zbędne i nadmiarowe należałoby udostępnić na wniosek uczestnika postępowania na podstawie ustawy PZP lub innego podmiotu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, to administrator podejmowałby czynności anonimizacji.

Czy takie postępowanie Zamawiającego będzie poprawne czy też nie należy ingerować w treść dokumentów złożonych w postępowaniu wg Prawa zamówień publicznych?

Czy będzie to prawidłowe działanie wobec składanych ofert w postaci elektronicznej, w sytuacji gdy dokument po zanonimizowaniu niektórych danych nie będzie już dokumentem oryginalnym i nie będzie zawierał np. podpisu elektronicznego?

Czy należy uznać, że art. 79 Pzp będzie podstawą legalizującą przetwarzanie danych osobowych zbędnych i nadmiarowych, otrzymanych od uczestników postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX