Czy uchylić zasiłek dla opiekuna i po uprawomocnieniu się decyzji przyznać świadczenie pielęgnacyjne, jeśli strona przedłoży stosowne pełnomocnictwo?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

W październiku 2020 r. pełnomocnik w imieniu Pani złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Pani uprawniona w tutejszym ośrodku do zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad matką. Rezygnacja z prowadzenia gospodarstwa, na rzecz opieki. Pani jest jedną z 7 dzieci matki.

Do wniosku dołączone jest oświadczenie, żeby uchylić decyzję od zasiłku dla opiekuna na ostatnim stadium procedowania, na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, tj. 30.09.2020 r. i potrącić z wypłaty przyznanego świadczenia pielęgnacyjnego "nienależnie pobrane ZDO". Cały czas wypłacany jest Pani zasiłek dla opiekuna. Organ I instancji odmówił stronie świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na art. 17 ust. 1b (niepełnosprawność osoby wymagającej powstała po 25 roku życia).

Wyrok TK uznał ten art. za niezgodny z konstytucją, ale ustawodawca pomimo upływu lat od ogłoszenia wyroku nie zdecydował się na zmianę w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Artykuł ten jest dla organów I instancji nadal obowiązujący. Strona złożyła od tej decyzji obszerne odwołanie, powołując się na liczne wyroki sądów. Organ przekazał akta sprawy do SKO.

Decyzją SKO sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia. SKO zwróciło uwagę na pełnomocnictwo. Było ono udzielone do reprezentowania strony w zakresie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, a nie w sprawie uchylenia ZDO. Ponadto, po wyeliminowaniu z obrotu prawnego decyzji ustalającej prawo do ZDO, SKO nie widzi przesłanek negatywnych i sugeruje przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego stronie. Organ I instancji, po konsultacji z radcą prawnym gminy, wystąpił do kancelarii reprezentującej stronę o przedłożenie stosownego pełnomocnictwa do reprezentowania w sprawie ZDO.

Jeśli strona przedłoży stosowne pełnomocnictwo, organ powinien uchylić ZDO i po uprawomocnieniu się tej decyzji przyznać stronie świadczenie pielęgnacyjne od 01.10.2020 r.?

Potem po 14 dniach wydać decyzję żądającą zwrotu nadpłaconego ZDO?

Czy w takim przypadku, naliczyć stronie odsetki za opóźnienie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX