Czy uchylić decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych i skierować do starosty wniosek o uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny nie zgłosił się na wywiad i nie płacił alimentów przez m.in. pół roku w wysokości min. 50% zasądzonych alimentów, w związku z czym, dnia 11-08-2020 r. została wydana przez tutejszy organ decyzja o uznaniu go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, a w konsekwencji zostało zatrzymane prawo jazdy temu dłużnikowi.

Dnia 27-10-2020 r. dłużnik ten został wezwany na wywiad w związku z przyznaniem wierzycielowi świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres 2020/2021. Z dłużnikiem został przeprowadzony wywiad i zobowiązano go do nabycia statusu osoby bezrobotnej, gdyż nie posiadał zatrudnienia, a jedynie ubezpieczał się dobrowolnie w KRUS jako domownik.

Dłużnik nie zarejestrował się w PUP. W maju tego roku dłużnik sam zgłosił się na wywiad i podał, że płaci alimenty w wymaganej wysokości i dlatego żąda zwrotu prawa jazdy. Z dłużnikiem został przeprowadzony wywiad, ale nadal dłużnik nie jest zarejestrowany w PUP.

Czy w tej sytuacji - po zweryfikowaniu u komornika kwestii regulowania przez dłużnika alimentów - można uchylić decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych i następnie skierować do starosty wniosek o uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, czy jednak należy go wcześniej zobligować do zarejestrowania się w urzędzie pracy i dopiero po nabyciu statusu osoby bezrobotnej przez dłużnika, dokonać tych czynności?

Należy podkreślić, że powodem zatrzymania prawa jazdy było samo niestawienie się na wywiad, a zatem czy przyczyną ustania zatrzymania prawa jazdy jest samo zgłoszenie się na wywiad, czy też zarejestrowanie się w PUP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX