Czy uchylić decyzję o skierowaniu do DPS i zaprzestać opłacania pobytu czy czekać na wyrok sądu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

OPS wystąpił do sądu o wyrażenie zgody na skierowanie osoby bez jej zgody do DPS.

Sąd taką zgodę wyraził i osoba została skierowana i umieszczona w domu dla osób przewlekle psychicznie chorych. Po kilku miesiącach pobytu w DPS, stan zdrowia osoby znacznie się pogorszył, trafiła do szpitala. Okazało się, że stan zdrowia jest na tyle poważny, że nie ma możliwości powrotu do DPS.

Osoba wyraziła tym razem wolę samodzielnie, aby umieścić ją w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Po pobycie w szpitalu tam właśnie trafiła. DPS, w którym osoba przebywała skierował sprawę do sądu, aby ten zezwolił na umieszczenie osoby w ZOL (mimo, że osoba ta nie jest ubezwłasnowolniona, sama taką wolę wyraziła i już przebywa w ZOL).

Jednocześnie DPS stoi na stanowisku, że osoba ta nadal jest mieszkańcem domu, albowiem została skierowana na mocy wyroku sądu i oczekuje od OPS-u opłacania pełnego kosztu pobytu w DPS. ZOL zaś skierował pismo, aby 70% wypłacanego osobie zasiłku stałego przekazywać na konto ZOL tytułem opłaty za pobyt.

Jakie działania ma podjąć OPS?

Uchylić decyzję o skierowaniu do DPS i zaprzestać opłacania za pobyt, czy czekać na wyrok sądu, który ma zapaść w zwykłym trybie, a więc trochę czasu upłynie, i do tego czasu opłacać pobyt?

Co z zasiłkiem stałym?

Dokonywać potrąceń w wys. 70% zasiłku tytułem opłaty za pobyt w DPS czy ZOL?

Czy wyrok sądu w przedmiocie zgody na umieszczenie w ZOL jest konieczny, skoro osoba sama taką wolę wyraziła?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX