Czy uchwała o podwyższeniu kapitału w spółce z o.o. w opisanym niżej kształcie jest skuteczna i czy generuje obowiązek w PCC?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. ma kapitał zakładowy w wysokości 5.000,00zł. Umowa spółki przewiduje możliwość podwyższenia kapitału do kwoty 200.000,00zł na mocy uchwały wspólników. W styczniu 2023r. wspólnicy podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o 30.000,00zł przez utworzenie nowych udziałów. Uchwała nie precyzowała terminu ani sposobu dokonania dopłat (gotówka/przelew/ z zysku), nie wskazywała również, komu przypadną nowopowstałe udziały. Ponadto, zgodnie z uchwałą nowopowstałe udziały będą miały wartość po 45zł, podczas gdy dotychczasowe wyceniano na 50zł. Jeden ze wspólników dokonał wpłaty na konto Spółki całej kwoty, o jaką przewidziano zwiększenie kapitału, w lutym 2024. Inni wspólnicy nie dokonali żadnych dopłat. W marcu 2024 złożono do KRS informację o podwyższeniu kapitału. Spółka nadal oczekuje na publikację informacji o zmianie w swoim wpisie KRS.

Czy uchwała o podwyższeniu kapitału w takim kształcie jest skuteczna? Od którego momentu należy liczyć ustawowe 14 dni na złożenie deklaracji i zapłatę PCC?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX