Czy tymczasowe magazynowanie odpadów powstających w wyniku przetwarzania wymaga ustanowienia zabezpieczenia roszczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu wpłynął wniosek o zmianę zezwolenia na przetwarzanie odpadów zgodnie z art. 14ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1592). Unieszkodliwianie odpadów prowadzone jest w instalacji, dokładniej w oczyszczalni ścieków. Przyjmowane do unieszkodliwiania odpady to min. szlamy z mycia, oczyszczania, osady z zakładowych oczyszczalni ścieków, produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia itd. Odpady przewidziane do przetwarzania nie są magazynowane, lecz na bieżąco kierowane do instalacji. W wyniku przetwarzania powstają skratki oraz ustabilizowane komunalne osady ściekowe. Skratki po wcześniejszym zagęszczeniu umieszczane są w kontenerze i wapnowane w celu higienizacji a następnie transportowane do boksu pod wiatą. Po stabilizacji i dalszej higienizacji wywożone na składowisko odpadów. Ustabilizowane komunalne osady ściekowe po stabilizacji i częściowym podsuszeniu pod wiatami przez około 2-3 miesiące i badaniach laboratoryjnych są wykorzystywane rolniczo, bądź przekazywane na składowisko odpadów.

Czy tymczasowe magazynowanie odpadów powstających w wyniku przetwarzania wymaga ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, skoro nie ma miejsca magazynowania odpadów przed procesem przetwarzania, tylko tymczasowe magazynowanie odpadów powstających w wyniku przetwarzania?

Jeśli tak, to jakie należy przyjąć stawki dla skratek i ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych?

Czy we wniosku o zmianę zezwolenia, wnioskodawca ma obowiązek zamieścić informacje dotyczące prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów zgodnie z art. 25 ust. 6a ustawy z 14.12. 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701 z późn. zm.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX