Czy trzecia osoba zobowiązana powinna ponosić odpłatność w wysokości różnicy między kosztem utrzymania w DPS a opłatą wnoszoną przez mieszkańca DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kierownik zawarł z osobami zobowiązanymi umowę, o której mowa w art. 103 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, na ponoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej.

Umowa została podpisana z 3 osobami zobowiązanymi. Odpłatność dla każdej z osób zobowiązanych została ustalona w wysokości ok. 1300 zł. Osoba umieszczona w DPS oraz osoby zobowiązane pokrywają cały koszt pobytu mieszkańca w DPS.

W październiku zmieniła się sytuacja 2 osób zobowiązanych do odpłatności, ich dochód zmienił się, nie będą ponosić odpłatności za pobyt mieszkańca w DPS z uwagi, że ich kryterium dochodowe nie będzie przekraczać 300% na osobę w rodzinie. Natomiast trzecia osoba ma dochód na tyle wysoki, że może sama pokryć różnicę między kosztem utrzymania w DPS a opłatą wnoszoną przez mieszkańca.

Jak OPS w takiej sytuacji, powinien skonstruować umowę, o której mowa powyżej?

Czy trzecia osoba zobowiązana powinna ponosić odpłatność w wysokości różnicy między kosztem utrzymania w DPS a opłatą wnoszoną przez mieszkańca DPS, czyli kwotę 3900 zł, jeżeli pozostałe osoby zobowiązane zostały z mocy prawa zwolnione z odpłatności?

Czy też bez względu na wysokość dochodu trzeciej osoby, powinna mieć ona odpłatność ustaloną w umowie proporcjonalnie do liczby osób zobowiązanych do odpłatności, czyli 3900/3 = 1300 zł?

Czy art. 61 ust. 2f ustawy o pomocy społecznej odnosi się tylko do decyzji, jeżeli takową wydajemy w przypadku okoliczności, o których mowa w ust. 2e, czy też zasada proporcjonalności dotyczy każdej sytuacji przy ustalaniu odpłatności, w tym umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2 u.p.s.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX