Czy transakcję polegającą na zastępczym usunięciu usterek należy opodatkować stawką VAT 23%, czy zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2017 r.

PYTANIE

Przedsiębiorstwo budowlane (czynny podatnik VAT) podpisało umowę z inwestorem na wykonanie budynku centrum rehabilitacji. Roboty budowlano-montażowe były wykonane siłami własnymi i przez podwykonawców oraz zostały sprzedane w maju 2016 r. Na podstawie zawartej umowy jesteśmy zobowiązani do usuwania usterek przez okres gwarancji i rękojmi. Obecnie podpisaliśmy umowę z firmą robót elektrycznych (także czynnym podatnikiem VAT), która ma usunąć występujące na centrum rehabilitacji usterki w naszym imieniu i na nasz rachunek. Umowa została podpisana jako zastępcze usunięcie usterek, dlatego że podwykonawca odpowiedzialny za powstałe usterki jest w stanie likwidacji i nie wywiązuje się z zobowiązań wobec generalnego wykonawcy, który jako że usterki dotyczą prac specjalistycznych, nie jest w stanie ich wykonać we własnym zakresie. Kosztami tymi nie zostanie obciążony inwestor, na rzecz którego była wykonywana usługa budowlana.

Czy transakcję polegającą na zastępczym usunięciu usterek należy opodatkować stawką VAT 23%, czy zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX