Czy transakcja przygotowania (sprzedaży) nowych wykrojników powinna być traktowana jako świadczenie usług, czy jako sprzedaż towarów (narzędzi produkcyjnych)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 8 maja 2019 r.

PYTANIE

W ramach prowadzonej działalności, sprzedajemy między innymi kontrahentowi zagranicznemu odpowiednio zadrukowane i wykrojone opakowania wystawiennicze (np. na art. piśmiennicze). Opakowania sprzedawane są jako produkty gotowe. Do produkcji opakowań wykorzystujemy jako główny materiał tekturę, stosując przy tym specjalistyczne narzędzia do odpowiedniego wykrojenia (tzw. wykrojniki). Wykrojniki mogą być wykorzystywane wielokrotnie w procesie produkcji (dla opakowań standardowych), lub służą do produkcji jednej serii wyrobów (np. okazjonalne opakowania) – w zależności od potrzeb kontrahenta wykrojniki są przygotowywane na podstawie indywidualnych zamówień, w oparciu o przesłane i zaakceptowane przez kontrahenta wzory opakowań. Na tej podstawie zlecamy wykonanie narzędzi oraz wykrojenie kartonów firmie zewnętrznej. Narzędzia te, jako niezbędne przy produkcji opakowań przechowywane są w firmie zewnętrznej i nie są odsyłane do kontrahenta zagranicznego. Z uwagi na specyfikę opakowań, wykorzystanie danego wykrojnika do produkcji innych opakowań jest niemożliwe. Kontrahent ma prawo po zakończonej produkcji lub po zakończeniu współpracy do ich odebrania bez dodatkowych kosztów. Kosztem nowych wykrojników obciążany jest kontrahent będący odbiorcą opakowań. Tak więc w ramach współpracy z kontrahentem dokonujemy zarówno sprzedaży towarów (opakowań) oraz obciążamy kontrahenta kosztami wykrojnika.

Czy transakcja przygotowania (sprzedaży) nowych wykrojników powinna być traktowana jako świadczenie usług (miejsce świadczenia w którym kontrahent posiada siedzibę) i niepodlegająca podatkowi VAT w Polsce, czy też ww. transakcja winna być traktowana jako sprzedaż towarów (narzędzi produkcyjnych) opodatkowana 23% ze względu, że nie następuje wywóz do innego kraju UE?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX